A Brexit hatása a szállítmányozásra

A Brexit hatása a szállítmányozásra
Az Egyesült Királyság kilépett az Európai Unióból, ami a szállítmányozásra is komoly hatással lesz, hiszen a vám- és adóügyi szabályok változásával fog járni. Ezen a folyamatosan frissülő oldalon, szakértőink segítségével bemutatjuk a legfontosabb változásokat.

Átmeneti időszak december végéig

Az Egyesült Királyság kilépett az Európai Unióból. Az EU és az Egyesült Királyság közötti megállapodás alapján 2020. december 31-ig átmeneti időszak áll fenn, ameddig a kilépés pontos feltételeit megállapítják. Ezen átmeneti időszak alatt ugyanazok a vám- és adóügyi szabályok és eljárások érvényesek, mint korábban. 

Az átmeneti időszak lejárta után az Egyesült Királysággal üzleti kapcsolatban álló vállalatoknak jelentős adó- és vámügyi változásokkal kell szembenézniük.

Milyen gazdálkodó szervezetekre lesz hatással a Brexit? 

  • amely árukat értékesít vagy szolgáltatásokat nyújt az Egyesült Királyságban
  • amely árukat vagy szolgáltatásokat vásárol az Egyesült Királyságból
  • amely árukat szállít az Egyesült Királyságon keresztül
  • amely preferenciális rendszerek keretében egyesült királysági anyagokat és árukat értékesít uniós partnerországok számára

Milyen változásokra kell felkészülni az átmeneti időszak lejártával? 

  • Vám-árunyilatkozatot kell benyújtani bármely árunak az Egyesült Királyságba történő bevitele vagy az Egyesült Királyságból való kivitele, illetve áruinak az Egyesült Királyságon keresztül történő szállítása esetén.
  • Előfordulhat, hogy a vám-árunyilatkozaton kívül biztonsági és védelmi adatokat is szolgáltatni kell.
  • Bizonyos áruk (például hulladékok, egyes veszélyes vegyi anyagok, géntechnológiával módosított szervezetek) behozatalához vagy kiviteléhez különleges engedélyre lesz szükség.
  • A jövedéki termékek (alkohol, dohány, üzemanyag) Egyesült Királyságba való bevitele vagy onnan történő kivitele során a szokásos alakiságokon túl továbbiaknak is meg kell felelni.
  • Főszabályként abban az uniós országban kell majd elszámolni a héát, ahová az Egyesült Királyságból érkező árukat importálja. Az EU-ban mentesül a héafizetési kötelezettség alól minden, az Egyesült Királyságba exportált termék tekintetében, de be kell tartani a behozatalokra alkalmazandó egyesült királysági héaszabályokat.
  • Az Egyesült Királysággal bonyolított ügyletek esetében más héaszabályok és -eljárások lesznek alkalmazandók, mint az EU-n belüli tranzakciók esetében.

Mi történik, ha nem lesz megállapodás?

Még lényegesebb változások várhatók abban az esetben, ha az átmeneti időszak végéig nem jön létre megállapodás az EU és az Egyesült Királyság között. Ebben az esetben a fent említett alakiságokon túlmenően:
 

  • Az Egyesült Királyságból az EU-ba behozott áruk után vámot is kell majd fizetni.
  • Bizonyos, az EU-ba az Egyesült Királyságból belépő árukra vámkontingensek vonatkozhatnak.
  • Tisztában kell lenni azzal, hogy ha egyesült királysági anyagot használ fel vagy valamely folyamatot ott hajt végre, az érintett áruk a meglévő uniós preferenciális rendszerek keretében többé már nem minősülnek „származónak”.

Hogyan tovább?

A tárgyalások az EU és az Egyesült Királyság között novemberben folytatódnak. Bármelyik forgatókönyv is valósuljon meg a fent vázoltak közül, a Trans-Sped felkészült a változások kezelésére, és készen áll arra, hogy partnerei vámtevékenységét segítse és zökkenőmentessé tegye.

 

 

Kövesse a szakmai híreinket (akár itt, akár a hírlevelünkre feliratkozva), melyekben folyamatos tájékoztatást nyújtunk a fejleményekről. Amennyiben további kérdései merülnek fel, keresse bizalommal szakembereinket a vamugynokseg@trans-sped.hu e-mail-címen, vagy sürgős esetben Ragályi Mónika vám osztályvezetőt a +3620 56 56 488-as telefonszámon.

Vámszolgáltatásainkról bővebben pedig az alábbi linkre kattintva olvashat:

Tovább a vámszolgáltatásokhoz